Καλωσήρθατε στο Eleclub.gr

Το Club Ηλεκτρονικής ΗΜΜΥ τερματίζει τις συναντήσεις του. Ευχαριστούμε για τις όμορφες στιγμές που μοιραστήκατε μαζί μας.

Το παρόν φόρουμ θα συνεχίσει να λειτουργεί αυτόνομα. Οι διαχειριστές πλέον δε θα παρακολουθούν τακτικά τα θέματα και δεν εγγυώνται απαντήσεις.

Φλασάκι

Εδώ ρωτάτε ό,τι σας απασχολεί σχετικά με το επόμενο project σας - ή με το πώς θα επισκευάσετε την τοστιέρα σας.

#1 Φλασάκι

Postby G Ieronymakis » Thu Dec 06, 2012 10:43 pm

Καλησπέρα παίδες. Μου έδωσαν ένα φλασάκι από το οποίo έχει κοπεί σύρριζα ο ακροδέκτης ενός πυκνωτή που έχει μέσα κ δεν δουλεύει. Το σημείο απ' όπου έχει κοπεί ίσα που φαίνεται με το μάτι και είναι πάρα πολύ κοντά με τον άλλο ακροδέκτη. Υπάρχει τρόπος να κολλήσω κάτι τόσο μικρό;
G Ieronymakis
NTUA EleClub Member

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

#2 Απ: Φλασάκι

Postby Βύρωνας » Fri Dec 07, 2012 12:21 am

G Ieronymakis wrote:Καλησπέρα παίδες. Μου έδωσαν ένα φλασάκι από το οποίo έχει κοπεί σύρριζα ο ακροδέκτης ενός πυκνωτή που έχει μέσα κ δεν δουλεύει. Το σημείο απ' όπου έχει κοπεί ίσα που φαίνεται με το μάτι και είναι πάρα πολύ κοντά με τον άλλο ακροδέκτη. Υπάρχει τρόπος να κολλήσω κάτι τόσο μικρό;

Το πρόβλημά σου είναι η απόσταση των 2 σημείων κολλησης των ακροδεκτων του πυκνωτή η το ότι ο ένας σου έχει κοπεί συριζα;
Βύρωνας
Moderator

Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

#3 Re: Φλασάκι

Postby G Ieronymakis » Fri Dec 07, 2012 2:21 pm

Και τα δυο. Είναι τόσο μικρό το σημείο που πρέπει να γίνει η κόλληση που είμαι σίγουρος ότι αν το πάω παραδοσιακά με καλάι και κολλητήρι θα κάνω μια τρύπα στο νερό. Ίσως αν ανέβαζα μια φωτογραφία να γινόμουν πιο κατατοπιστικός αλλά δεν το έχω αυτή τη στιγμη.
G Ieronymakis
NTUA EleClub Member

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

#4 Re: Φλασάκι

Postby Βύρωνας » Fri Dec 07, 2012 2:56 pm

Τι πυκνωτής είναι; Θα μπορούσες να πετάξεις τον παλιό και να τον αντικαταστήσεις με ένα νέο, ο οποίος θα έχει πιο μεγάλους ακροδέκτες ώστε να τους κολλήσεις με περισσότερη άνεση.
Βύρωνας
Moderator

Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Return to Γενικά Θέματα Ηλεκτρονικής