Καλωσήρθατε στο Eleclub.gr

Το Club Ηλεκτρονικής ΗΜΜΥ τερματίζει τις συναντήσεις του. Ευχαριστούμε για τις όμορφες στιγμές που μοιραστήκατε μαζί μας.

Το παρόν φόρουμ θα συνεχίσει να λειτουργεί αυτόνομα. Οι διαχειριστές πλέον δε θα παρακολουθούν τακτικά τα θέματα και δεν εγγυώνται απαντήσεις.

Συζήτηση για το Project

Επιτραπέζιο σύστημα προβολής γραφικών με μηχανική σάρωση

#26 Re: Συζήτηση για το Project

Postby George ZP » Wed May 16, 2012 3:34 pm

Ναι, είναι general purpose. Είχα πει στο Δημήτρη να φτιάξει κάτι γενικό, ώστε να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε και σε άλλα projects.
I am a prisoner of high standards and low social skills

I wish I was the best at what I would do, and what I would do wouldn't be pretty.
George ZP
Επίτιμος Admin

Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

#27 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Fri May 18, 2012 12:32 pm

Βύρωνας wrote:Ερώτηση: Γιατί χρειάζεσαι έξοδο μεταβλητής τάσης? Γενικότερα γιατί έχω την αίσθηση ότι το σχηματικό που έφτιαξες είναι για general purpose τροφοδοτικό πάγκου?

George ZP wrote:Ναι, είναι general purpose. Είχα πει στο Δημήτρη να φτιάξει κάτι γενικό, ώστε να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε και σε άλλα projects.

George replied for me. :P (Thanks για την .png! :smile: )

H αλήθεια είναι πως άρχισα να ψάχνω εφαρμογές με το LM317, είδα το datasheet του που έχει διάφορες συνδεσμολογίες, και μετά...μου έφερε ο πατέρας μου το Electronique Pratique του Απριλίου :P , όπου είχαν κατασκευάσει αυτό το τροφοδοτικό (διπλό βέβαια). Είναι σχεδόν καρμπόν συνδεσμολογία που υπάρχει και στο datasheet του LM317, αυτή που περιγράφεται ως 5A Constant Voltage/Constant Current Regulator, με ελάχιστες μικροαλλαγές σε αυτό, και με το υπόλοιπο κύκλωμα φυσικά. Ήθελα να βάλω την αυθεντική συνδεσμολογία, αλλά με έπεισε η άλλη καθότι είναι δοκιμασμένη καλά, και αρκετά σοφιστικέ ομολογώ. :wink:

George ZP wrote:Nice! Θα μας κάνεις μια παρουσίαση αύριο της αρχής λειτουργίας. Κάνε και μια εκτίμηση του κόστους μιας μονάδας.

Αύριο δυστυχώς θα λείπω... :sad: Next time. :wink: Θα κάνω, και θα ποστάρω ξανά σύντομα.

Σημείωση: Το schematic είναι καθαρά εικονικό, ΔΕΝ τρέχει στο Multisim - αφενός τα συγκεκριμένα στοιχεία δεν υπάρχουν σ' αυτά τα είδη, αφετέρου το varistor είναι απλώς σκίτσο γραμμών.
Fate rarely calls upon us at a moment of our choosing.
Baxev
Moderator

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time

#28 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Fri May 18, 2012 12:37 pm

Λοιπόν, από τις τιμές του Φανού, υπολογίζω σχεδόν 110€ για τα ακριβά υλικά - 89€ κάνουν μόνο οι δύο μετασχηματιστές και ο πυκνωτής των 22000μF -, και συνεπώς κοντά στα 150€ τελικό ποσό για όλα τα υλικά. Ακούω. :P
Baxev
Moderator

#29 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Βύρωνας » Fri May 18, 2012 12:39 pm

Baxev wrote:Λοιπόν, από τις τιμές του Φανού, υπολογίζω σχεδόν 110€ για τα ακριβά υλικά - 89€ κάνουν μόνο οι δύο μετασχηματιστές και ο πυκνωτής των 22000μF -, και συνεπώς κοντά στα 150€ τελικό ποσό για όλα τα υλικά. Ακούω. :P
Καφρίλα να δώσεις 150 ευρώ γι'αυτά που λες. Θα σου πει ο Γιώργος τι πήρε με λίγα παραπάνω.
Βύρωνας
Moderator

Been thanked: 7 times

#30 Re: Συζήτηση για το Project

Postby George ZP » Fri May 18, 2012 4:18 pm

Η τιμή αυτή ήταν λίγο κατραπακιά. Δυστυχώς τόσα λεφτά δεν θα μπορέσουμε να δώσουμε ως κλαμπ σε καμία περίπτωση.

Κάτι σχετικό: τι μέγεθος θα έχει το τροφοδοτιό αυτό; Θα πρέπει να χωράει κάτω από το POV Display σε ένα σχετικά μκρό κουτί.

-- Fri May 18, 2012 4:18 pm --

Θέλω να ενημερώσω πως, ως eleclub, πρέπει να καταθέσουμε τις αποδείξεις αγοράς υλικών για την επιχορήγηση που έχουμε λάβει από την IEEE.

Αν δεν υπάρχουν αποδείξεις αγοράς, αλλά και σαφής ένδειξη σχεδίου και προόδου στο project, τότε το project δεν θα το λάβει μέρος της επιχορήγησης που του αναλογεί.
Για το λόγο αυτό, αν θέλετε να λάβετε επιχορήγηση για το project σας, παρακαλώ να δηλώσετε το παρόν και να επιδείξετε τα παραπάνω.

Αυτό δε σημαίνει πως σας πιέζουμε να ολοκληρώσετε το project σας. Μπορείτε να το τελειώσετε με την άνεσή σας, στον χρόνο που εσείς διαθέτετε. Θα πρέπει όμως να το χρηματοδοτήσετε εξ' ολοκλήρου με δικούς σας πόρους.

Ευχαριστώ

I wish I was the best at what I would do, and what I would do wouldn't be pretty.
George ZP
Επίτιμος Admin

#31 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Fri May 18, 2012 7:10 pm

George ZP wrote:Η τιμή αυτή ήταν λίγο κατραπακιά. Δυστυχώς τόσα λεφτά δεν θα μπορέσουμε να δώσουμε ως κλαμπ σε καμία περίπτωση.

Κάτι σχετικό: τι μέγεθος θα έχει το τροφοδοτιό αυτό; Θα πρέπει να χωράει κάτω από το POV Display σε ένα σχετικά μκρό κουτί.

Ok, το αφήνουμε αυτό, και θα ανεβάσω κάτι πιο μικρό και φτηνό.
Baxev
Moderator

#32 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Βύρωνας » Fri May 18, 2012 7:45 pm

Πιστεύω κάτι σχετικά καλό, αλλά όχι γενικού σκοπού, δεν πρέπει να σου βγει πάνω από 20 ευρώ.
Βύρωνας
Moderator

#33 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Tue May 22, 2012 8:47 pm

Λοιπόν, πήρα μερικά γενικά υλικά για την τροφοδοσία, και ρώτησα τόσο σε Φανό όσο και σε Κατουμά για dc μοτεράκι - αμφότεροι είχαν, απλά δεν γνώριζαν τί ρεύμα τραβάνε, ούτε πόσες rpm ήταν το καθένα. Ο Φανός μου είπε κωδικούς για 3 μοντέλα εξ' αυτών - ΜΜ10, ΜΜ18 και ΜΜ28. Τώρα, αν μιλάει για αυτό, αυτό, και αυτό, ποιο λέτε;
Baxev
Moderator

#34 Re: Συζήτηση για το Project

Postby George ZP » Tue May 22, 2012 9:09 pm

Θα έτεινα προς τον τελευταίο...

George ZP
Επίτιμος Admin

#35 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Tue May 22, 2012 9:20 pm

George ZP wrote:Θα έτεινα προς τον τελευταίο...

Και εγώ, συμφωνώ. Βέβαια, αλλάζουν αρκετά τα πράγματα ως προς την απαίτηση ρεύματος. Τώρα θα θέλουμε να μπορούνε να τραβήξουμε 1.3-1.5 Α, πάμε για μεγαλύτερο μετασχηματιστή + βοήθεια τρανζίστορ.
Baxev
Moderator

#36 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Βύρωνας » Wed May 23, 2012 1:12 am

George ZP wrote:Θα έτεινα προς τον τελευταίο...

Διαφωνώ. Δεν χρειάζεσαι σοβαρή ροπή. Προκειμένου να γλιτώσεις ρεύμα, ας αργεί λίγο παραπάνω μέχρι να πιάσει τις μέγιστες στροφές.
Βύρωνας
Moderator

#37 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Wed May 23, 2012 8:04 am

Α, και πρέπει να βρήκα και αυτόν στον Κατουμά (οπτικά τουλάχιστον ήταν ολόιδιος, όπως και όλοι του Φανού με τους αντίστοιχους της EAGLE Technology). Να πω την αμαρτία μου, προς αυτόν κλείνω, θέλει περισσότερα volts, ρεύμα στα ίδια επίπεδα (λίγο λιγότερο), μεγαλύτερη ισχύ έχει, αλλά γενικά μου φαίνεται πιο heavy-duty. Κάνει 3.90€ αν θυμάμαι καλά.
Baxev
Moderator

#38 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Βύρωνας » Wed May 23, 2012 12:08 pm

Baxev wrote:Α, και πρέπει να βρήκα και αυτόν στον Κατουμά (οπτικά τουλάχιστον ήταν ολόιδιος, όπως και όλοι του Φανού με τους αντίστοιχους της EAGLE Technology). Να πω την αμαρτία μου, προς αυτόν κλείνω, θέλει περισσότερα volts, ρεύμα στα ίδια επίπεδα (λίγο λιγότερο), μεγαλύτερη ισχύ έχει, αλλά γενικά μου φαίνεται πιο heavy-duty. Κάνει 3.90€ αν θυμάμαι καλά.

Ρε, σοβαρέψου. Θες ξεχωριστή τροφοδοσία που να σου δίνει 0.5Α στα 18V. Και ξαναλέω: Δε θες κάτι heavy duty γιατί θα γυρίζεις μια πλακέτα με σταθερή ταχύτητα και η ροπή που θες να δίνεις είναι μικρή και σταθερή. Θες ένα φλώρικο κινητήρα που να τραβάει λίγο ρεύμα και να κρατάει σταθερές στροφές. Άσε που οι 20000 ΣΑΛ μου φαίνονται μη διαχειρίσιμες. Η κεντρομόλος θα ζορίζει πολύ την πλακέτα, πιστεύω. Αν λέω μαλακίες, ας με διορθώσει ο μηχανικός της παρέας.
Βύρωνας
Moderator

#39 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Wed May 23, 2012 2:43 pm

Vironas wrote:Ρε, σοβαρέψου. Θες ξεχωριστή τροφοδοσία που να σου δίνει 0.5Α στα 18V. Και ξαναλέω: Δε θες κάτι heavy duty γιατί θα γυρίζεις μια πλακέτα με σταθερή ταχύτητα και η ροπή που θες να δίνεις είναι μικρή και σταθερή. Θες ένα φλώρικο κινητήρα που να τραβάει λίγο ρεύμα και να κρατάει σταθερές στροφές. Άσε που οι 20000 ΣΑΛ μου φαίνονται μη διαχειρίσιμες. Η κεντρομόλος θα ζορίζει πολύ την πλακέτα, πιστεύω. Αν λέω μαλακίες, ας με διορθώσει ο μηχανικός της παρέας.

Φώναζε όσο θέλεις, τον πήρα. :P

Και μην ανησυχείς, δεν θα τον δουλεύω στα 18V, στα 12V θα τον έχω. Όσο για τα Α, το τροφοδοτικό μπορεί να δώσει έως και 2Α, οπότε δεν νομίζω να υπάρξει θέμα. Ε, τώρα αν υπάρξει, θα πάρω τον μικρούλη. :wink:

Ιδού και το schematic του τροφοδοτικού:
Attachments
Power Supply Unit.png
Power Supply Unit.png (13.58 KiB) Viewed 5325 times
Baxev
Moderator

#40 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Wed May 23, 2012 6:17 pm

Θα προσθέσω και το κομμάτι με το LM7805 (καθώς επίσης και έναν διακόπτη για εκκίνηση του όλου συστήματος) σύντομα. Και μιας και μου καλάρεσε χθες που το σκεφτόμουν και είδα μερικά στο youtube :P , νομίζω ότι θα ήταν ωραίο να είναι το POV Display ένα ψηφιακό ρολόι.
Baxev
Moderator

#41 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Sat Jun 09, 2012 3:28 pm

Λοιπόν, μιας και απ' ότι βλέπω τελικά έχω μείνει μόνος μου στο project, και επειδή τον τελευταίο καιρό είμαι αρκετά πιεσμένος με αρκετές υποχρεώσεις, θα ήθελα να ζητήσω λίγο βοήθεια για το κομμάτι των LEDs - επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά με κάτι παρόμοιο, θα χρειαστώ λίγο τα φώτα όσων γνωρίζουν για να ξεκινήσω την σχεδίαση τους. :)
Baxev
Moderator

#42 Re: Συζήτηση για το Project

Postby George ZP » Sat Jun 09, 2012 4:45 pm

Προτείνω να βρεθείς με τα παιδιά του Spoke POV και να σου πούνε δυό πράγματα. Έχουν τελειώσει σχεδόν το αντίστοιχο κύκλωμα στο δικό τους project, οπότε έχουν απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.

Για την περίπτωση που δε διαβάζουν όλα τα threads, στείλτους ένα PM.

George ZP
Επίτιμος Admin

#43 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Sun Oct 28, 2012 5:27 pm

Έκατσα, αποφάσισα και υπολόγισα την ένδειξη που θα δείχνει το Tabletop POV Display. Το φωτεινό μήνυμα θα είναι <<NTUA ELECLUB>>, προς τιμήν του ομώνυμού μας φυσικά club. Μόλις φτιαχτεί το εν λόγω πρωτότυπο θα προχωρήσουμε στην κατασκευή ενός μεγαλύτερου-μασκότ να στολίζει την πόρτα του εργαστηρίου και να τραβάει τα βλέμματα των γύρω του. :P

Για την συγκεκριμένη υλοποίηση, θα χρειαστεί μία στήλη 9 LED, η οποία θα προβάλει την εικόνα που επισυνάπτω - πρόκειται για σάρωση 180 συνολικών διακριτών θέσεων της στήλης, η οποία και θα αποτελεί τον μισό κύκλο της λειτουργίας. Σε έναν πλήρη κύκλο συνεπώς, θα έχουμε δύο αντισυμμετρικές εικόνες - συνολικά 360 διακριτές θέσεις της στήλης. Γιατί 360; Για την προφανή αντιστοιχία με τις 360 μοίρες του κύκλου, και τις όποιες υπολογιστικές ευκολίες αυτή συνεπάγεται.

Το επόμενο κομμάτι περιλαμβάνει την σχεδίαση του κυκλώματος ελέγχου και απεικόνισης, το οποίο αποτελεί την καρδιά της όλης κατασκευής. Ευελπιστώ ότι θα το ξεκινήσω εντός της εβδομάδας, και θα αναρτώ παράλληλα την πορεία του.

(Σημείωση: Εάν δεν είναι ήδη προφανές, στο attachment απεικονίζεται η στήλη στις 180 διαφορετικές θέσεις της, κινούμενη ας πούμε προς τα δεξιά.)
Attachments
Tabletop POV LED Display.jpg
Tabletop POV LED Display.jpg (56.7 KiB) Viewed 5144 times
Baxev
Moderator

#44 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Βύρωνας » Sun Oct 28, 2012 6:25 pm

Cool :cool: Όπου χρειαστείς βοήθεια, πες.
Βύρωνας
Moderator

#45 Re: Συζήτηση για το Project

Postby TSarris » Sun Oct 28, 2012 11:29 pm

Ποζερίστικο να το βάλεις στην πόρτα του εργαστηρίου αλλά εντάξει :P Αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε κάτι απλά ρώτα!Ως ομάδα έχουμε γράψει πρόγραμμα που του δίνεις εικόνα και σου δημιουργεί πίνακα που στην ουσία λέει ποιο led ανάβει σε ποια γωνία και κώδικα που παίρνει αυτόν τον πίνακα και δίνει σε κάθε γωνία τα κατάλληλα σήματα στο hardware ώστε να ανάβουν τα σωστά led και να προβάλλεται η εικόνα.
TSarris
NTUA EleClub Member

Been thanked: 1 time

#46 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Mon Jan 13, 2014 4:58 pm

Πωπω, ένα και χρόνο μετά το project παραμένει στην ίδια κατάσταση. :sad: Ευελπιστώ να πάρω μπρος σιγά-σιγά και να υπάρξει κάποια ευχάριστη εξέλιξη. :)
Baxev
Moderator

#47 Re: Συζήτηση για το Project

Postby George ZP » Mon Jan 13, 2014 9:41 pm

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

George ZP
Επίτιμος Admin

#48 Re: Συζήτηση για το Project

Postby Baxev » Mon Jan 13, 2014 11:46 pm

Όχι, θα μου το πεις εσύ όταν θα σου 'ρθω να ξεκινήσουμε το projectακι. :cool:
Baxev
Moderator

Previous

• Similar topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to Tabletop POV LED Display