Καλωσήρθατε στο Eleclub.gr

Το Club Ηλεκτρονικής ΗΜΜΥ τερματίζει τις συναντήσεις του. Ευχαριστούμε για τις όμορφες στιγμές που μοιραστήκατε μαζί μας.

Το παρόν φόρουμ θα συνεχίσει να λειτουργεί αυτόνομα. Οι διαχειριστές πλέον δε θα παρακολουθούν τακτικά τα θέματα και δεν εγγυώνται απαντήσεις.

Συζήτηση για το project

Sύστημα προβολής γραφικών με μηχανική σάρωση αναρτώμενο σε τροχό ποδηλάτου

#126 Re: Συζήτηση για το project

Postby George ZP » Wed Jan 30, 2013 11:16 pm

Οι μαγνήτες που έχω είναι μεγάλοι και ογκώδεις, από αυτούς που ήταν μόδα πριν από καμία δεκαετία να πετάμε στον αέρα και να κάνουν φασαρία. Θα λειτουργήσουν μόνο ως proof of concept. Ίσως να χρειαστεί να χακάρετε κανένα κοντέρ για να του πάρετε το ζεύγος αισθητήρα/μαγνήτη εντέλει.
I am a prisoner of high standards and low social skills

I wish I was the best at what I would do, and what I would do wouldn't be pretty.
George ZP
Επίτιμος Admin

Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

#127 Re: Συζήτηση για το project

Postby Kostas » Thu Feb 28, 2013 9:11 pm

Παιδιά βρήκατε κανένα μαγνήτη;
Ρώτησα για κοντερ ποδηλάτου, αλλά είναι λίγο ακριβά για να τα καταστέψουμε(>20 euro)
Kostas
NTUA EleClub Member

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

#128 Re: Συζήτηση για το project

Postby G Ieronymakis » Sun Mar 10, 2013 10:30 pm

Μέχρι τώρα ασχολιόμουν με την εξεταστική και δεν έχω ψάξει τίποτα :sad:
G Ieronymakis
NTUA EleClub Member

Been thanked: 0 time

#129 Re: Συζήτηση για το project

Postby TSarris » Fri Apr 05, 2013 3:19 pm

Μετά από υπόδειξη του Γιώργου έστειλα e-mail σε ένα μαγαζί για να δω τι έχουν να μου προτείνουν γενικά από μαγνήτες γιατί δεν ξέρουμε και ακριβώς ποιες είναι οι τιμές,οι τύποι κτλ.Αν βρω κάτι αξιόλογο από εκεί θα το αγοράσω.Προτείνω και εσείς αν βρείτε χρόνο να ψαχτείτε μήπως υπάρχει κάτι κοντά σας για να προχωρήσει το θέμα.Ότι νέα έχουμε τα γράφουμε εδώ :)
TSarris
NTUA EleClub Member

Has thanked: 1 time

#130 Re: Απ: Συζήτηση για το project

Postby Βύρωνας » Fri Apr 05, 2013 11:53 pm

TSarris wrote:Μετά από υπόδειξη του Γιώργου έστειλα e-mail σε ένα μαγαζί για να δω τι έχουν να μου προτείνουν γενικά από μαγνήτες γιατί δεν ξέρουμε και ακριβώς ποιες είναι οι τιμές,οι τύποι κτλ.Αν βρω κάτι αξιόλογο από εκεί θα το αγοράσω.Προτείνω και εσείς αν βρείτε χρόνο να ψαχτείτε μήπως υπάρχει κάτι κοντά σας για να προχωρήσει το θέμα.Ότι νέα έχουμε τα γράφουμε εδώ :)
Χρειάζεστε κάτι εξειδικευμένο? Το λέω με την έννοια ότι έναν απλό μαγνήτη όλο και κάπου μπορείς να βρεις.
Βύρωνας
Moderator

Been thanked: 7 times

#131 Re: Συζήτηση για το project

Postby TSarris » Sat Apr 06, 2013 2:56 pm

Θα προτιμούσαμε νομίζω έναν σοβαρό μαγνήτη για να είμαστε εξασφάλισμενοι από αυτή τη μεριά όταν αρχίσουμε το debugging της πλακέτας.Ο αισθήρας δεν έβλεπε κάθε φορά τον μαγνήτη που μας δάνεισες για παράδειγμα και θα ήταν καλό να μην αφήνουμε περιθώρια και να ψαχνόμαστε όταν μπούν πάνω στο ποδήλατο.Με μία πρόχειρη έρευνα οι μαγνήτες νεοδυμίου θεωρούνται πολύ δυνατοί ακόμα και σε μικρές διαστάσεις και κοστίζουν γύρω στα 0,5$ οπότε είναι μία καλή λύση.Εγώ θα παραγγείλω έναν για πλάκα αλλά να μην μείνουμε εκεί γιατί θα κάνει λογικά 30 μέρες να έρθει.Διάβασα επίσης ότι οι μαγνήτες που έχουν μέσα οι σκληροί δίσκοι είναι πάρα πολύ δυνατοί.Έχει κανείς κανέναν άχρηστο;Εγώ έχω έναν usb που δεν τον αναγνωρίζει κανένα λειτουργικό οπότε θα ψαχτώ μία τελευταία φορά και αν δεν δουλέψει θα μπει για χειρουργείο :P
TSarris
NTUA EleClub Member

#132 Re: Συζήτηση για το project

Postby Kostas » Thu Apr 18, 2013 9:04 pm

Θοδωρή μιας και θα βρεθούμε το Σάββατο για το project, αν είναι εύκολο γράψε το πρόγραμμα, έτσι ώστε να εμφανίζει μια γραμμή από τον άξονα προς τη ρόδα, για να δούμε πως τρέχει ο συχρονισμός.
Επισυνάπτω εικόνα για να καταλάβεις τι εννοώ.
Attachments
Test.png
Test
Test.png (10.51 KiB) Viewed 2196 times
Kostas
NTUA EleClub Member

#133 Re: Συζήτηση για το project

Postby Kostas » Wed Sep 11, 2013 8:44 pm

Παιδιά τί λέει;
Προχωρήσατε καθόλου με το project?